Mercedes-Benz çocuklara trafik eğitimi için yola çıkıyor…

Mercedes-Benz Türk, Türkiye Eğitim Gönüllüleri Vakfıyla (TEGV) birlikte çocuklara trafikte doğru ve dikkatli davranmalarını sağlayacak yeni bir eğitim programına başlıyor

Çocukları olası tehlikelere karşı yaşlarına uygun bir yaklaşımla bilinçlendirmek ve güvenliklerini sağlamak üzere  Mercedes-Benz Türk’ün ana şirketi Daimler AG  tarafından 2001 yılından bu yana  çeşitli ülkelerde uygulanan MobileKids Trafik Eğitim Projesi  Türkiye’de de hayata geçiriliyor. Bugüne kadar Almanya, Hindistan, Malezya, İsrail, 
İtalya, Çin ve Macaristan’da uygulanan MobileKids projesiyle 1,3 milyon çocuğa ulaşıldı.

Çocuklara yönelik bir projenin çocuk eğitimi konusunda uzmanlaşmış kuruluşlar tarafından yapılması gerektiğine inanan Mercedes-Benz Türk, MobileKids projesinde  TEGV ile işbirliği yapıyor. Bu kapsamda çocuklara birebir ulaşılması için TEGV’in gezici öğrenim birimi eğitime dahil edilerek ilk tematik ateşböceği olan Trafik Ateşböceği hazırlandı. Şubat 2013’den itibaren Trafik Ateşböceği “Çocuklar Yollarda” sloganıyla  Türkiye’ nin çeşitli bölgelerinde ilköğretim çağındaki çocuklara trafik eğitimi verecek.
Proje’nin ilk 5 yılında, her yıl 3-4 farklı ilde bulunan yaklaşık 7-8 okulda  etkinlik yapılması, her yıl 1-2 coğrafi bölgeye gidilmesi ve 5 yılın sonunda ülkemizin 7 bölgesine ulaşılması planlanıyor.

Trafik Ateşböceği’nin yanı sıra MobileKids web sitesi (www.tr.mobilekids.net) projenin bir diğer önemli aracını oluşturuyor. MobileKids web sitesi  içerdiği trafik konulu  oyunlarla çocuklara eğlenerek öğrenme fırsatı  sunarken,  ailelerine trafik eğitimi konusunda yararlı bilgiler veriyor.Ayrıca MobileKids projesi sosyal medyada da yer alarak Facebook sayfasıyla daha geniş bir kitleye ulaşmayı hedefliyor.

Trafik Ateşböceği’nin ilk durağı Küçükçekmece Arif Nihat Asya İlköğretim Okulu olarak belirlendi. Sonrasında 2013 yılında sırasıyla Aksaray ve Manisa’da ihtiyaçlar doğrultusunda belirlenen okullarda eğitimler devam edecek.

Feb 1 2013 3:17PM